Wirtualne zwiedzanie obiektu to obecnie jedna z ciekawszych multimedialnych możliwości zaprezentowania atutów obiektu i okolic.
Zastosowanie wirtualnych panoram
Najbardziej oczywiste cele są równocześnie najbardziej efektywnymi miejscami gdzie używa się wirtualnych wycieczek.
Możemy pokazać wszelkiego rodzaju pomieszczenia - od małych po wielkie sale. Możemy pokazać budynki z zewnątrz a także okoliczne atrakcje na przykład ujęcia stoku narciarskiego, jeziora, plaży, basenu. Możliwości są praktycznie nieograniczone - tak samo jak w fotografii klasycznej.
Odtwarzanie wirtualnych panoram
Wirtualne panoramy jako elementy interaktwne wymagają odpowiedniego mechanizmu do odtwarzania. Najczęściej stosuje się technologię Flash. (technologię która w tym przypadku dość dobrze się sprawdza) Alternatywne metody to dedykowane pluginy , aplety java lub html5. Z tych technologii warta uwagi jest jedynie html5 - w przyszłości spodziewamy się przejścia na html5. Obecnie jednak najszybciej działa wersja flash - dla dowolnych urządzeń - komputerów, tabletów i telefonów.
Podstawowe informacje
Warto wiedzieć w skrócie czym są właściwie wirtualne wycieczki
Inne nazwy na wirtualne wycieczki
to wirtualne panoramy, panoramy 3d, interaktywne panoramy. Wszystkie te nazwy dotyczą tego samego elementu którym jest interaktywna (ruchoma) fotografia umożliwiająca samodzielne sterowanie widokiem - obracanie się wokół jak i w kierunku góra dół.